W ramach projektu ekologicznego „W żmigrodzkim PZS-ie odrzucamy złe nawyki, stosujemy ekologiczne praktyki” oraz Edukacja dla Doliny Baryczy uczniowie klasy I i II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką pań Katarzyny Czerniak-Pawełczak i Anny Suseł uczestniczyli w warsztatach kiszenia w  Gospodarstwie Rolnym Michała Sznajdera w Karnicach.

Braliśmy udział w degustacji kiszonej kapusty, ogórków, buraczków, kalafiorów, soków z kiszonych warzyw. W ramach warsztatów przygotowywaliśmy surówkę z kapusty kiszonej (białej) z jabłkiem, orzechami, marchewką, miodem i olejem zimnotłoczonym. Później odbyły się  warsztaty kiszenia. Pierwsze zajęcia polegały na kiszeniu zielonych pomidorów: sami musieliśmy je zerwać z pola, umyć, przygotować roztwór wody z solą, dodać czosnek. Przepis – taki sam, jak na ogórki kiszone.

Czerwone po ukiszeniu – zrobią się miękkie, idealnie nadadzą się na zupę pomidorową, chłodnik gazpacho, ketchupy i sosy. Zielone po ukiszeniu smakują fenomenalnie! Nie da się ich porównać z żadnym innym smakiem. Nie można jeść ich jednak dużo ze względu na zawartość solaniny i tomatyny.

Kiszonki to nie tylko porcja witamin, których brakuje nam w chłodniejszych porach roku, ale też naturalny probiotyk – ponieważ zawierają bakterie kwasu mlekowego. Dostarczają sporo witamin B1, B2, B3, które regulują metabolizm i ułatwiają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów, wygładzają skórę, wzmacniają włosy i paznokcie oraz zwiększają przyswajalność żelaza, chroniąc przed anemią. Są dość dobrym źródłem witaminy C, A, E, K oraz magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Jednak wbrew powszechnej opinii nie mają więcej witaminy C niż świeże warzywa i owoce. 

Druga część warsztatów polegała na kiszeniu  marchwi z papryczką chili.

Uczestniczyliśmy także w wykopkach ziemniaków, które mogliśmy zabrać ze sobą do pracowni gastronomicznej. Na koniec odbyło się wspólne ognisko z kiełbaskami.

Zajęcia były niezwykle ciekawe i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Pogoda i humory dopisały.